11 нови гени на епилепсијата можат да доведат до подобри третмани

Истражувачи споредиле ДНК од повеќе од 15 000 луѓе со епилепсија со ДНК од 30 000 луѓе од контролна група која го немала ова пореметување, што резултирало со трикратно зголемување на бројот на познати генетски асоцијации за епилепсија.

Тие забележале 11 нови гени кои имаат бројни функции во телото, вклучувајќи регулирање на интеракциите помеѓу мозочните клетки, конвертирање на витаминот Б6 во неговата активна форма, со тоа потенцијално правејќи некои форми на епилепсија лесни за третирање.

Истражувачите исто така откриле дека повеќето познати лекови против епилепсија директно таргетираат еден или повеќе од овие гени, но идентификувале и дополнителни 166 лекови кои го прават истото.

Ова откритие има големо значење бидејќи сегашните третмани не функционираат кај третина од 65-те милиони пациенти со епилепсија низ светот.

Следниот чекор ќе биде реплицирање на овие резултати кај уште поголема група на, а потоа и тестирање на новите терапии базирани на истражувањево.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...