Имплант за мозок против епилепсија и Паркинсонова болест

За луѓето со невролошки состојби како епилепсија или Паркинсонова болест, мал уред би можел да им помогне да ги менаџираат симптомите така што би се имплантирал на површината на нивниот мозок, каде би ја набљудувал електричната активност и би интервенирал кога нешто ќе тргне наопаку.Новиот прототип е наречен WAND и е развиен од научници од UC Berkeley. Ова не е првиот имплант направен за третирање на невролошки состојби со таргетирана електрична стимулација, но решава полно од проблемите кои ги имале сличните поранешни модели како што се ограничувањата во големината и бучното собирање на податоци.

Уредот за сега е тестиран на примати и функционира со систем на затворен циклус (closed loop).

Тоа го прави преку низата електроди која симултано ја интерпретира електричната активност на мозокот и испраќа терапевтски шокови, што резултира со поспецијализирани третмани кои можат прецизно да се модифицираат според потребите на мозокот, во споредба со другите импланти кои прават само една од овие функции.Поточно, низата електроди е првата што истовремено може да ја интерпретира електричната активност на мозокот и да испрати терапевтски шокови, што резултира со третмани кои се фино подесени на потребите на мозокот.

Во иднина, тимот истражувачи сака да имплементира систем со вештачка интелигенција за да имплантот стане уште подобар во читањето и разбирањето на мозочните сигнали, а пред тоа секако ќе треба да се утврди дали уредот ќе функционира врз луѓе, за што ќе бидат потребни доброволци кои ќе се согласат за експерименталната операција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...