Со CRISPR би можеле да станеме имуни на грип и ХИВ вирусот

Вакцините за бактериски и вирусни инфекции е екстремно тешко да се развијат, но благодарение на технологијата за едитирање на гени (како CRISPR), наскоро би можеле луѓето да се имунизираат за грип, па дури и ХИВ.Истражувачите од Фред Хачинсон центарот за истражување на канцер во Сиетл, Вашингтон, развиле нова техника вештачки да креираат подобрени и подолготрајни антитела со едитирање на ДНК на т.н Б-клетки – белите крвни клетки задолжени за креирање на антитела.

Многу од конвенционалните третмани со антитела се ефективни само во краток временски период, бидејќи антителата бргу се растураат, побарувајќи дополнителни инјекции со тек на времето. Во споредба со тоа, новите антитела еден ден би требало да се инјектираат само еднаш.

Во иницијалното тестирање врз 15 глувци биле добиени исклучително позитивни резултати: била овозможена 82 дневна заштита од респираторниот синцицијален вирус (RSV), инфекција на респираторниот тракт која може да е опасна и за децата и за возрасните

Научниците прво ќе треба да докажат дека оваа техника на едитирање на антителата е комплетно безбедна, за што ќе бидат потребни неколку години. Доколку се одобри за употреба врз луѓе, би можела да спречи стотици болнички посети, па и смртни случаи годишно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...