Нов третман за „подмладување“ на мозоци

Научници од универзитетот Стенфорд дизајнирале антитела кои блокираат специфичен ген поврзан со стареењето на мозокот, на кој начин на остарени глувци им дале когнитивна моќ каква што ја имаат помладите - со други зборови, глувците станале поумни.Блокирањето на генот CD22 ја повратил когнитивната функција на ниво на онаа од помладите глувци, па така CD22 сега е нова цел за која научниците сметаат дека може да биде експлоатирана за да се создадат третмани за невродегенеративните болести.

Овој ген го има и кај глувците и кај луѓето, и ја попречува способноста на одредени клетки да промовираат нормална мозочна активност.

Научниците дизајнирале антитела кои го блокираат CD22 и ги инјектирале во мозоците на глувците, кои биле тестирани по еден месец и покажале одлични резултати (во споредба со оние кои не биле инјектирани) во неколкуте тестови за интелигенција.

Ова истражување е сè уште далеку од тоа да биде направено и врз луѓе, но неговите импликации се дека би можело да е возможно да се повратат некои од когнитивните ефекти на стареењето кои што се асоцирани со Алцхајмеровата или Паркинсоновата болест.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...