Откриени генетски мутации кои спречуваат прекумерна тежина и дијабетес

Истражувачи од Универзитетот Кембриџ откриле генетски варијанти, т.е мутации, кои луѓето ги заштитуваат од прекумерна тежина и компликации предизвикани од неа.Тимот истражувачи кај милион доброволци кои партиципирале во Biobank студијата го анализирал генот MC4R (меланокортин 4 рецептор) за кој веќе било познато дека ја регулира телесната тежина и од кој постојат 61 мутации од кои некои помагаат за да се спречи прекумерната тежина, а други нуделе заштита од компликациите како тип 2 дијабетес и срцеви заболувања.

MC4R функционира така што го вклучува или исклучува „прекинувачот“ во мозокот кој што ни кажува кога да престанеме да јадеме. Варијантите на MC4R кои биле поврзани со поголем ризик од прекумерна тежина ја запирале функцијата на генот, додека пак други нуделе заштита од дебелеење така што генот постојано го чувале „вклучен“.Оваа студија го отвара патот кон креирање на нови лекови против дебелеење и потврдува дека генетиката игра огромна улога во тоа зошто некои луѓе се склони кон дебелеење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...