Нов ласер уништува канцерогени клетки пред да метастазираат

Тим научници од универзитетот на Арканзас успешно тестирале ласер кој може да следи канцерогени клетки и да ги убива и тоа од надворешната страна на кожата.Според авторот на студијата, комплетно неинвазивна, оваа технологија има потенцијал значително да го инхибира прогресот на метастазите. Идејата е канцерогените клетки да се убијат пред да се способни да метастазираат низ телото, што е примарната причина за смртните случаи поврзани со канцерите.

Со „пукање“ на ласерски зраци врз туморните клетки, тие апсорбираат значително повеќе топлинска енергија отколку обичните клетки, а топлината предизвикува истите да се рашират и колабираат.

Кај еден пациент, биле уништени 96% од туморните клетки и тоа уште пред ласерот да биде пуштен на највисоката моќност.

Ова не е прв уред од ваков вид, но е прв кој е демонстриран врз луѓе. За разлика од сличните уреди, овој има една огромна предност – може да скенира литар крв за еден час, што е многу побрзо од нив.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Патролира цајкан навечер по парк, кога гледе мрда некоја грмушка.
- Кој има таму викнал, и излегува гол дечко. Што правиш таму?
- Еве е..м
- Опаа, на јавно место, ај казна 1000...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...