Бебиња ќе бидат генетски модифицирани за да не се родат глуви

Рускиот биолог Денис Ребриков планира со помош на алатката CRISPR генетски да модифицира човечки ембриони кај 5 глуви парови со цел нивните потомци да не ја наследат оваа нивна состојба.Сите родители заинтересирани за оваа студија се глуви поради мутација во нивниот GJB2 ген, а кога двајца со таква мутација се репродуцираат, загарантирано е нивното дете да биде родено глуво.

Ребриков верува дека со модифицирање на една копија на GJB2 генот во оплоден ембрион, детето нема да се роди глуво.

Тој планира да се обрати на руската влада за неколку недели и од нив да бара дозвола пред да започне со контроверзниот CRISPR експеримент.

Во оваа рана фаза на CRISPR истражувањата, некои научници сметаат дека не би требало да се ризикува со експериментирање врз луѓе освен ако тоа не е неопходно за да се спаси нечиј живот и дека ембрионите врз кои би било етички да се експериментира треба да се на новороденчиња со фатални здравствени кои доколку не се елиминираат би биле загрозувачки по нивниот живот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...