Успешно прво човечко тестирање на вакцина против кламидија

За прв пат успешно е тестирана вакцина против кламидија врз луѓе. На истата и претстои долг пат пред да биде на располагање за пошироката јавност, а идните тестирања ќе ја следат нејзината ефективност со цел да се утврди правилната доза.Врз 35 жени биле тестирани две верзии на вакцината и една плацебо инјекција - првата формулација содржела CAF01 липозоми за подобрување на клеточниот имунитет, додека втората содржела алуминиум хидроксид, кој е познат по тоа што ја зголемува продукцијата на антитела.

И двете формулации предизвикале имунолошки одговор, но онаа која содржела дополнителни CAF01 липозоми создала 560% повеќе антитела и долгорочен имунитет, поради што таа верзија ќе влезе во втората фаза на тестирањата.

Глобално, кламидијата е највообичаената сексуално пренослива болест, со скоро 131 милион случаи низ светот секоја година, а може да се пренесе преку незаштитен секс, дури и без пенетрација.

Се смета за „тивка“ болест бидејќи често пати не предизвикува симптоми, но доколку не се третира правилно може да доведе до неплодност и други сериозни компликации, како ектопична (вонматерична) бременост, спонтан абортус, мртвороденче, како и предвремено породување. Исто така, луѓето кои ја имаат се со зголемен ризик и од други сексуално преносливи болести, како гонореја и ХИВ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...