„Суперладење“ на црн дроб за донирање му го продолжува животот вон телото 27 часа

Благодарение на нова техника за „суперладење“, истражувачи од медицинската школа на Харвард откриле начин за 3 пати да го продолжат времето кое црн дроб изваден за донирање може да го помине надвор од телото, пред да биде извршена трансплантацијата.

Ова било постигнато со ладење на донаторските црни дробови на температури под нулата без истите да се замрзнат, ефективно овозможувајќи им да „преживеат“ 27 часа надвор од телото, во споредба со сегашните методи на ладење помеѓу 4 и 8°C со кои органите се оштетуваат по околу 9 часа.

Авторите на оваа студија се надеваат дека со новата техника ќе се подобри ефикасноста на донираните органи, и што е најважно, ќе се зголеми бројот на процедурите, кратејќи го бројот на луѓе кои чекаат на листата за трансплантирање.

Новата техника ги „суперлади“ црните дробови на температури од -6°C без да го оштети ткивото, а пред тоа се користи друга техника наречена машинска перфузија за подеднакво дистрибуирање на течноста за конзервирање која го штити црниот дроб и го спречува неговото замрзнување.

Пред да ја тестираат техниката на човечки црн дроб, таа била успешно употребена прво врз црни дробови од стаорци.

Многу пати кога некој орган станува на располагање за трансплантација, можеби во близина нема примател на кој што би му одговарал – така што „прозорецот“ од 27 часа за кое време може да се пронајде примател и да се испорача органот ќе допринесе за што повеќе реципиенти да добијат органи и што помалку органи да се уништуваат поради тоа што им „поминал рокот“ за трансплантација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...