Анксиозните нарушувања можат физички да ги променат клетките

Според ново истражување, стресот поврзан со анксиозноста може физички да ги промени митоходријалните клетки.

Хроничниот стрес од големи животни случувања како смрт на блиска личност, развод, невработеност или војна, може да доведе до напади на паника и на анксиозно нарушување.Но, не сите кои искусуваат такви случувања развиваат анксиозно нарушување, па експертите за ментално здравје се запрашале што некои луѓе ги прави поотпорни на стресни ситуации од другите.

За да го добијат одговорот на ова прашање, истражувачите анализирале глувци кои развиле симптоми на анксиозност и депресија по претрпено високо ниво на стрес, како што се избегнување на социјална интеракција, кај кои биле следени промените во активноста на гените и продукцијата на протеин во регионот на мозокот кој е одговорен за стресот и анксиозноста, како префронталниот кортекс, хипокампусот, амигдалата и nucleus accumbens.

Анализирани биле и протеините асоцирани со митохондријалните клетки и биле откриени бројни промени во митохондријата на мозочните клетки на глувците експонирани на стрес. Потоа биле тестирани крвни примероци од пациенти со панични нарушувања по претрпен напад на паника и биле откриени слични митохондријални промени.Митохондрите се одговорни за претворање на она што го јадеме во 90% од хемиската енергија потребна на телото за да живее, а играат и клучна улога во предизвикување на смрт на одредени клетки. Според ова истражување, високото ниво на стрес би можело да влијае на начинот на кој што митохондријата функционира, резултирајќи со пошироки импликации на здравјето.

Разбирањето на генетските промени кај оние со анксиозност како и нивниот ефект врз телото може да допринесе за развивање на повеќе различни третмани за анксиозните нарушувања, кои моментално се ограничени на психотерапија и различни лекови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...