Протетичка нога која ги стимулира нервите преку сензори

Повеќето протетички екстремитети кои денес се на располагање се далеку од совршени – го зголемуваат ризикот од паѓање, ја намалуваат мобилноста и пациентите не ги чувствуваат како вистинска екстензија на нивната нога.

Овие фактори, во комбинација со придружниот ментален товар, водат кон тоа многу луѓе воопшто да не сакаат да ги користат протетичките екстремитети.Сега, интернационален тим истражувачи водени од ETH Zurich и старт-ап компанијата SensArs развиле интерфејст за поврзување на протетиката со нервите во бутот, овозможувајќи сензорни повратни информации, т.е фидбек.

Во студија направена во колаборација со универзитетот на Белград, научниците го тестирале овој систем врз два доброволци со ампутација на ногата над коленото.

Новата протетика, наречена неуропротетика, всушност е уред кој ги стимулира нервите во ногата, што како резултат предизвикува носителот да чувствува допир врз неговото колено или стапало. Ова овозможува подобра детекција на предмети кои би можеле да го сопнат и креира чувство дека протетиката е навистина дел од телото.

Уредот е базиран на протетика која веќе е комерцијално на располагање, но има додадено сензори во коленото и ѓонот на стапалото кои креираат сензации на рамнотежа и притисок, кои потоа се пренесуваат до нервите преку малечки електроди хируршки имплантирани во ногата.Покрај физичките подобрувања, пациентите имале и психолошки подобрување. Тие имале посилно чувство за сопственост на нивната протетика бидејќи ја чувствувале повеќе како дел од телото и биле помалку загрижени за неа кога учествувале во разни активности.

Партиципантите во студијата биле повеќе агилни, мобилни и помалку паѓале кога се удирале во објекти кои не ги забележувале со поглед, а можеле да се искачуваат по скали скоро 3 пати побрзо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...