Забите ја содржат „биолошката архива“ на животот

Според истражувачите, забите се постојаната и верна биолошка архива на целиот живот на една личност, од нивното формирање па до смртта.Резултатите на истражувачите од одделот за антропологија и стоматолошкиот колеџ при универзитетот Њуjорк покажале дека скелетот не е статичен орган, туку динамичен. Нивното истражување се фокусирало на забното ткиво кое го покрива коренот на забот. Тој почнува да формира слоеви – слични на „прстените“ на дрвјата – од времето кога забот се формира, па сè до смртта.

Студијата ја тестирала хипотезата дека настаните кои влијаат на физиологијата – како репродукцијата и менопаузата кај жените, разните болести кај мажите и жените и сл. – оставаат трајни промени во микроструктурата на забното ткиво, чиј тајминг потоа може прецизно да биде одреден.

Научниците испитале скоро 50 човечки заби од луѓе на возраст од 25 до 69 години, земени од скелетната колекција со позната медицинска историја и податоци во врска со животниот стил (како старост, болести, дали личноста се движела во урбани или рурални средини и др.), а голем дел од овие информации потекнувале од роднините на субјектите. Потоа, била користена серија техники за микроскопско снимање кои ги осветлувале „прстените“ во цементумот, при што била откриена поврзаност помеѓу формирањето на скеој од нив, и животните случувања како физиолошките искуства, стресори од бременост, болести, и сл.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плакат на бандера:
- Исчезнати се маж и куче... Награда за кучето.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1762. - Умре Џемс Бредли, англиски астроном. По...
1793. - Во Париз е убиен Жан Пол Мара, познат...
1837.- Кралицата Викторија Прва, како прв...
1930.- Во главниот град на Уругвај почна Првото...