Француската лабораторија „Carmat“ првпат продаде вештачко срце

Француската лабораторија „Carmat“ објави дека по првпат пуштила на пазарот вештачко срце, кое неодамна беше вградено кај пациент во Неапол во пресрет на трансплантација.

Тоа е прва продажба на лабораториско вештачко срце. Лабораторијата е основана 2008 година.

Вградувањето на срцето ја изврши тим лекари предводени од кардиологот Чиро Мајело во болницата во Неапол.
Во 2020 година, „Carmat“ доби лиценца за продажба на својот производ во Европа, на пациенти кои чекаат на трансплантација на срце. Француската лабораторија, која го измисли вештачкото срце, пред неколку години рече дека тие не можат целосно да заменат трансплантација, но се вградуваат поради недостаток на срце за трансплантација.
Претходно беше наведено дека протезата тежи 900 грама – потешка е од вистинското срце, тешко 300 грама.

Лабораторијата не ја наведува цената на протезата. Но, неофицфијално, таквото срце ќе чини околу 160.000 евра, исто колку и вистинското пресадување, со долг постоперативен тек. Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како држи кинез диета?
- Јаде со едно стапче!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1834.- Во Охрид е роден Кузман Шапкарев, еден од...
1883.- Под раководство на францускиот инженер...
1887.- Основан е Холивуд, најголемиот филмски...
1924.- Британската лабуристичка влада го призна...