Парче човечки мозок одржано во живот 12 часа

Парче човечки мозок, за прв пат е одржано во живот 12 часа, како дел од од студија која има за цел да помогне во пронаоѓањето на нови лекови и третмани за фатални болести.Научниците од Универзитетот во Копенхаген, предводени од Ема Луис Лутх, отстраниле парче мозок, со големина од 1 см, од кортексот на пациент и започнале процедура да го одржат во живот.

Тимот прво гo изладил ткивото, одржувајќи го оксигенирано за да остане живо, а потоа го ставил во мешавина од јони и минерали – истите состојки кои може да се најдат во целебралната течност.

Вака зачуваниот примерок од човечки мозок останал жив во времетрање од 12 часа, што им овозможило на научниците да направат испитувања кои досега беа возможно да се изведат само врз животни.

-Студиите кои досега ги правевме врз глувци се како да гледате во Nokia 3310, а се обидувате да поправите iPhone. Тие ги имаат истите основни функции, но постои далеку поголема комплексност во човечкиот мозок. Знаеме дека постојат разлики во типот на клетките и функционирањето на определени рецептори. Затоа можноста да се тестира директно врз човечко ткиво навистина е неверојатна, вели Луис.

Студијата се фокусира на допаминските врски помеѓу невроните кај луѓето и кај глувците и покажува дека неуротрансмитерот кој е задолжен за награда ја зајакнува конекцијата помеѓу неуроните и човечкиот мозок.

Овој податок може да доведе до нови можности за третман, на пример за време на рехабилитација по мозочен удар или други видови на акутно оштетување на мозокот, кога се губат синаптичките врски во мозокот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...