Neuralink успешно вгради чип во човечки мозок

Илон Маск изјави дека неговата компанија Neuralink успешно вградила чип имплант во човечки мозок.

Во објавата на X мрежата, милијардерот рече дека пациентот добро се опоравува по операцијата во неделата и првичните резултати се ветувачки.

Neuralink има за цел да го поврзе човечкиот мозок со компјутер и ќе помогне во справувањето со невролошките состојби и „да го отклучи идниот човечки потенцијал, според веб-страницата на компанијата.

Медицинскиот регулатор на САД, Управата за храна и лекови (ФДА) го одобри првото тестирање на компанијата уште во мај минатата година.

Постапката која беше изведена сега вклучува вметнување на 64 флексибилни нишки на дел од мозокот кој ја контролира намерата за движење.

Конците се толку фини што мора да бидат вградени со помош на робот. Нишките потоа му дозволуваат на имплантот да снима и да пренесува мозочни сигнали до апликација, која потоа декодира како личноста одлучува да се движи.

Имплантот се напојува од батерија која може да се полни безжично. Маск истакна дека првиот производ на Neuralink ќе се вика „Telepathy“.

Тој рече дека „Telepathy“ овозможува „контрола на вашиот телефон или компјутер и преку нив речиси секој уред, само со размислување“ и дека „првите корисници ќе бидат оние кои ја изгубиле употребата на своите екстремитети“.

Neuralink не е првата компанија која вградува мозочни чипови. Американската технолошка компанија, Blackrock Neurotech започна со имплантација на интерфејси на мозок-компјутер во 2004-та година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....