Прашок за намалување на CO2 емисии

Научници од универзитетот во Ватерлу креирале прашок кој може да го заробува јаглерод диоксидот од фабриките и електраните.

Прашокот е креиран во лабораторијата на Zhongwei Chen, професор по хемиски инженеринг од Ватерлу и може да го филтрира и отстранува CO2 од фабриките напојувани со фосилни горива пред истиот да биде ослободен во атмосферата и тоа двојно поефикасно во споредба со конвенционалните методи.

CO2 молекулите се лепат на површината на јаглеродот кога доаѓаат во контакт со него, во процесот познат како апсорпција. Бидејќи го има во изобилство, евтин е и не и наштетува на животната околина, јаглеродот е одличен материјал за заробување на CO2.

Истражувачите од Ватерлу во колаборација со колеги од неколку други кинески универзитети, решиле да ги подобрат перформансите на апсорпцијата преку манипулирање со големината и концентрацијата на порите во јаглеродните материјали.Новиот процес за манипулирање на големината и концентрацијата на порите би можел исто така да се користи за создавање оптимизирани јаглеродни прашоци филтрирање на вода или складирање на енергија.

Техниката која ја развиле користи топлина и сол за екстракција на црниот јаглероден прашок од билки, а јаглеродните сфери од кои е составен прашокот имаат многу пори од кои повеќето имаат дијаметар помал од милионити дел од 1 метар.

Порозноста на овој материјал е исклучително голема, а поради нивната големина овие пори можат многу ефикасно да го заробуваат CO2.

Откога ќе биде заситен со CO2, прашокот би можел да се транспортира на локации каде би бил закопан во длабоки геолошки формации за да не се испушти повторно во атмосферата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...