Откриен нов вид на лисици-мачки за кој се верувало дека е мит

Некогаш сметани за мит помеѓу пастирите, видени само навечер, се испоставило дека ghjattu-volpe, т.н „лисици-мачки“ навистина постојат на Корзика.

Скорешни генетски анализи на оваа дива мачка покажале дека се работи за претходно непризнаен вид на диви мачки, за што Национална канцеларија за лов и диви животни на Франција се надева дека наскоро ќе се случи, за да оваа врста се заштити.Моментално постојат две признаени врсти на диви мачки во светот - европската (Felis silvestris silvestris) и африканската (F. silvestris lybica). Со анализирање на ДНК на ghjattu-volpe, било заклучено дека таа се двои од европската и е многу поблиску до африканската, но точниот идентитет треба дополнително да се утврди.

Ваквите лисици-мачки ги има единствено во мал дел од шумата Аско во Корзика, планинско медитеранско острово лоцирано на југоистокот на Франција и иако изгледаат како домашни миленичиња, имаат уникатни карактеристики кои ги двојат и од домашните и од дивите мачки – како што е опашот со црн врв. Името лисици-мачки го добиле поради формата на телото и бојата на крзното, а се верува дека за прв пат биле донесени на Корзика од луѓето за време на Неолитската ера пред околу 8000 години и служеле за истребување на стаорци.За прв пат биле забележани во 2008-ма, но биле анализирани од научниците во 2016-ма. За овој вид на животни се знае многу малку во врска со нивната исхрана, како и бројноста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...