Подморници кои прават мраз за повторно замрзнување на Арктикот

Тим индонезиски дизајнери има план како да се справиме со топењето на мразот на Арктикот, а тоа е со правење на уште повеќе мраз.

За таа цел, тие предлагаат градење на специјални подморници кои би служеле како огромни „ледомати“ во океанот – иако некои експерти сметаат дека тие би можеле да причинат повеќе штета отколку добро.

Според видеото кое го објавиле дизајнерите, подморниците прво се спуштаат под површината на водата за да го исполнат шестоаголниот „бунар“ со вода.

Потоа, машина за десалинизација ја отстранува солта од водата, а потоа подморницата ја замрзнува со намалување на амбиенталната температура плус со огромна машина за замрзнување.На крај, подморницата повторно се спушта за да го ослободи шестоаголниот леден брег. Со повторување на процесот доволно пати и со доволен број на подморници, теоретски би можеле да се креираат цели ледени покривки.

Експертите кои сметаат дека оваа интересна идеја и не би била премногу корисна, ја карактеризираат како еден вид „ханзапласт“ , а не решение, за проблемот со климатските промени со кои што се соочува нашата планета.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си била некоја жена и отишла на гинеколог и му вика да ја напраи девица до вечер зошо мажот не знаел дека не е невина. Ја легнува овој на стол и работи.
Утредента доага оваа и му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ДОО „Стентон Градба“ – Битола известува дека поради изведување на градежни работи, поточно...
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...