Случајно откриен најцрниот материјал кој постои

Тим инженери од MIT креирале материјал кој апсорбира 99,995% од светлината, правејќи го уште потемен од досега најтемниот наречен Vantablack, кој апсорбира 99,965% светлина.Тоа било постигнато случајно – во обид да се подобрат одредени карактеристики на електрично спроводливи материјали, тимот од MIT го отстранил оксидниот слој од алуминиумот и започнале да растат јаглеродни нанотуби на него.

Тогаш било откриено дека бил креиран најцрниот материјал во светот досега, а истражувачите од MIT веднаш склучиле партнерство со уметникот Диму Штребе за со овој материјал да премачкаат дијамант вреден 2 милиони долари, како дел од уметничката изложба лансирана на берзата во Њујорк.

Оваа супстанца би имала разна примена (не само уметничка), како на пример на астрономите да им помогне да го отстранат непосакуваниот отсјај од телескопите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...