Новитет во модната индустрија: Облека направена од рециклиран памук

Шведската компанија Re:newcell планира да ја „размрда“ модната индустрија и да спасува природни ресурси преку креирање на облека од циркулоза – нов материјал направен од рециклирана памучна облека.Цирклулозата била развиена како одговор на проблемот со отпадот генериран од модната индустрија,чии несакани или истрошени облеки завршуваат во депонии или се палат.

Според компанијата, помалку од 1% од облеките моментално се рециклираат, а циркулозата би требало да ја намали потребата на модната индустрија од памук, продукција на масло и сечење на дрвја.

Re:newcell планираат да ја претстават својата модна линија следната година, преку колаборација со одредени трговци.

Нивниот процес започнува преку донирање на облека од нивните купувачи, која содржи многу памук и вискоза, чии природни влакна потоа се „топат“ со хемикалии.Тоа резулитра со мешавина која се суши и од која се продуцира нов, биоразградлив материјал наречен циркулозна пулпа, која се пакува и од која започнува продукцискиот циклус на текстилот.

Моментално, нивната фабрика продуцира околу 7000 тони циркулоза годишно – материјал кој е сертифициран, органски, биоразградлив, може да се рециклира и има слични карактеристики на конвенционалните памучни влакна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...