Мапирани 13 емоции кои се активираат со музика

За музиката често се вели дека е „јазикот на душата“ или „универзален јазик“, со која може да се изразат работи кои зборовите не можат да ги опишат. Но, дали таа навистина е универзална за сите и дали, на пример, ќе добиете исто чувство кога слушате одреден вид на музика без разлика на културата од која потекнувате?Нова студија од универзитетот на Калифорнија, Беркли, навлегла во прашањето како различните култури реагираат на иста музика и било заклучено дека музиката помеѓу 2 култури може да биде „мапирана“ во најмалку 13 категории: забава, радост, еротизам, убавина, релаксација, тага, триумф, вознемиреност, „сонувачко“ чувство, анксиозност, исплашеност, вознемиреност, пркос и енергичност.

Тим психолози од Беркли анализирале над 2700 луѓе од САД и Кина во врска со нивните емоционални реакции на стотици песни од различни жанрови како рок, фолк, џез, експериментална музика, хеви метал, европска класична музика, традиционална кинеска музика и маршеви. Истражувачите потоа користеле статистички анализи за да дојдат до 13-те категории заеднички за 2-те култури.

Едно од ограничувањата на оваа студија е тоа што истражувачите споредиле само 2 култури (САД и Кина), кои иако се разликуваат, тие не се целосно изолирани една од друга, во смисол на тоа дека многу од партиципантите претходно можеби имале контакт со музиката на другата култура.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто Босанците ги има низ цел свет?
- Ќе отидат, па не знаат како да се вратат.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1926.- Во Лос Анџелес е родена Норма Џин...
1953.- Во Женева е основана Европската...
1974.- Умре Хуан Перон, аргентински политичар и...
1992.- Во Скопје е поставен камен - темелникот...