Научници погледнаа во внатрешноста на три мумифицирани животни

Со помош на 3D скен со висока резолуција, научници „ѕирнаа“ што има внатре во три мумии на древноегипетска мачка, птица и змија.

Древните Египќани мумифицирале не само човечки остатоци, туку и животни, вклучувајќи тука мачки, кучиња, птици, змии и крокодили, во период од над 1.000 години, почнувајќи од 700 година п.н.е. Во овие три случаи, се работи за обредно жртвување на животните.

Керолин Грејвс-Браун, куратор на Египетскиот центар при Универзитетот Свонси во Велика Британија, смета дека на овој начин ќе се дознае многу повеќе за мумиите отколку со досегашното „отворање на устата“.

– Како и ние, и древите Египќани употребувале и злоупотребувале животни. Има сѐ повеќе докази од остатоци од мумиите што укажуваат на малтретирање, смета Грејвс-Браун.

Така, на пр., змијата – младенче од египетска кобра била жртвувана така што не ѝ се давало вода, имајќи ги предвид калцифицираните бубрези. Мачето, исто така, било петмесечно младенче.

За птицата е утврдено дека е евроазиски сокол. Во древен Египет, змиите биле поврзувани со повеќе богови. Мачките честопати биле отелотворение на божицата на плодноста – Бастет, а пак, птиците биле поврзувани со небесните богови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...