Во Данска откриено злато од средниот век

Во југозападна Данска, е откриено поголемо количество злато. Станува збор за 22 златни предмета за кои се претпоставува дека датираат од шестиот век, а се откриени од археолог аматер, близу градот Jелинг.Според првичните информации, станува збор за едно од најголемите пронаоѓања во оваа земја.

Според Mузејот на Вејле, каде што треба да се изложи богатството, Оле Гинеруп Шиц неодамна набавил детектор за метал и се движел по околните полиња, пред да го најде златото. Историчарите веруваат дека наоѓалиштето е дел од комплексот на кралевите од Викиншката ера меѓу 8. и 12. век, но е, можеби, два века постаро од неа.

– На една чинија, која тежи речиси еден килограм, има и неколку симболи, од кои некои сѐ уште се непознати. Тоа ќе овозможи да се дознае повеќе за овој период пред Викиншката ера, смета Мадс Раун, директор за истражувања во Музејот на Вејле.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...