Статуи на Афродита и Дионис откриени во Турција

На подрачјето на древниот град Ајзаној, кој се наоѓа во западниот дел на Турција, археолозите откриле извајани глави на древните богови Афродита и Дионис.Истражувачите сметаат дека статуите, пронајдени при археолошки ископувања, се направени од варовник пред околу 5.000 години. Според координаторот на ископувањата, археологот Гохан Косќун од турскиот универзитет „Думлупинар“, овие наоди се многу важни за натамошните истражувања.

– Тие покажуваат дека политеистичката култура на Древна Хелада постоела долго време без да го изгуби своето значење ниту за време на римската ера, рече тој.

Се верува дека градот Ајзаној бил основан во бронзената ера. За време на хеленистичкиот период, тој бил во владение на Кралството Пергам, пред да биде заземен од Рим во 133 г. пр.н.е. Во 2012 година, областа беше призната како светско наследство на УНЕСКО. Тука се наоѓа еден од најдобро зачуваните храмови посветени на богот Зевс, огромен амфитеатар и неколку мостови од римскиот период, од коишто два сѐ уште се користат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како држи кинез диета?
- Јаде со едно стапче!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1834.- Во Охрид е роден Кузман Шапкарев, еден од...
1883.- Под раководство на францускиот инженер...
1887.- Основан е Холивуд, најголемиот филмски...
1924.- Британската лабуристичка влада го призна...