Научници бараат доброволци кои ќе „ги слушаат“ ѕвездите

Белгиски научници бараат доброволци кои ќе „ги слушаат“ ѕвездите и ќе помогнат во откривањето и категоризација на нови ѕвезди и соѕвездија.На интернет-страницата на астрономите од Универзитетот во Левен во Белгија за проектот „AstroSounds“, се наведува дека астрономијата не се состои само од набљудувања, туку дека ѕвездите можат да создаваат и звук преку вибрации. Предвидени се експерименти за тоа дали човечкото уво може да ги разликува звуците што ги произведуваат ѕвездите.

Кетрин Коленберг, научник од Универзитетот во Левен, рече дека одредени ѕвезди можат да произведат звук и вибрации коишто човечкото уво не може да ги слушне.

– Ѕвездите може да вибрираат како огромни ѕвона, и иако човечкото уво не може директно да ги слушне, тоа може да се види во промената на светлината што доаѓа од ѕвездите, која подоцна може да се претвори во звук… А ѕвездите, како и сонцето, се огромни топки од гас. Тие имаат посебни карактеристики кои произведуваат посебни звуци, вели Коленберг.

Овозможувајќи им на повеќе луѓе се сосредооточат и да слушаат различни видови ѕвезди, научниците ќе се обидат да откријат колку човечкото уво е способно за прием и анализа на вакви податоци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...