Откриен нов слој на Земјата - зафаќа речиси половина од нашата планета

Научниците открија нов слој на Земјата што се наоѓа под површината, под тектонските плочи и зафаќа речиси половина од нашата планета.Станува збор за делумно стопени карпи кои покриваат 44 отсто од Земјата. Откритието би можело да доведе до нови сознанија за движењата на тектонските плочи, што предизвикуваат земјотреси, создавале планини, но и придонеле за обликување на хемиските и физичките услови за животот на планетава, објави Џунлин Хуа, соработник на Факултетот за геонауки „Џексон“ при американскиот Универзитет на Тексас во Остин.

Откриениот слој е составен дел на астеносферата, која се наоѓа во делот наречен „горна обвивка“ на планетата, 160 километри под површината. Астеносферата постои како слој од цврст, но делумно нестабилен карпест состав што може да предизвика движење на тектонските плочи.

Науката и претходно забележалa делови од овој карпест слој, но се мислеше дека станува збор за аномалија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...