Топлата вода ги топи слабите точки на глечерот „Суден ден“

Научниците кои го проучуваат огромниот глечер Твајтс на Антарктикот, наречен глечер Суден ден, тврдат дека топла вода навлегува во неговите слаби точки и го зголемува топењето предизвикано од зголемената температура на воздухот, се наведува во двата труда објавени денеска во списанието „Nature”.Твајтс, кој е приближно колку Флорида, претставува глобален потенцијал за пораст на нивото на морето за повеќе од половина метар Тоа би можело да ги дестабилизира соседните глечери што може да предизвика дополнително покачување од три метри.

Глечерот Тејтс го истражуваа тим од 13 американски и британски научници околу шест недели на глечерот кон крајот на 2019 и почетокот на 2020 година. Тоа е најголема теренска кампања досега спроведена на Антарктикот.

Научниците користеа подводно роботско возило „Icefin”, следејќи ја линијата на заземјување на глечерот, каде што мразот се лизга од глечерот и првпат се среќава со океанот.

Во еден од трудовите, предводени од Бритни Шмит од Универзитетот Корнел, откриено е дека потопла вода навлегува во пукнатините и другите отвори познати како тераси, предизвикувајќи странично топење од 30 метри или повеќе годишно.

- Топлата вода навлегува во најслабите делови на глечерот и ја влошува ситуацијата. Тоа е нешто за кое сите треба да бидеме многу загрижени, посочи Шмит, додавајќи оти климатските промени допираат до изолираниот Антарктик.

Научниците претходно зависеле од сателитски снимки за да го покажат однесувањето на мразот, поради што не можеле да добијат прецизни детали.

Според програмски директор за наука за Антарктикот во Националната научна фондација, Пол Катлер, кој не беше вклучен во мисијата на Антарктикот, „наодите ќе помогнат да се развијат модели за климатски промени“.

- Овие работи сега можат да се земат предвид во моделите кои ќе предвидат идно однесување, а токму тоа беше целта на оваа работа, истакна Катлер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...