Нов рекорд: Научници 48 секунди одржаа температура од 100 милиони степени

Научници од Јужна Кореја објавија дека постигнале светски рекорд во експеримент, кога, при нуклеарна фузија, успеале да достигнат температура од 100 милиони Целзиусови степени и тоа траело 48 секунди. За споредба, тоа би било седум пати потопло од јадрото на Сонцето.Постигнувањето на Истражувачкиот центар при Корејскиот институт за фузија и енергија се случило на тестовите од декември 2023. и февруари 2024 година. На овој начин, направен е уште еден чекор во развојот на енергијата што ќе се произведува со нуклеарна фузија. Научно кажано, фузија е спојување на два атома што севкупно ослободува огромни количества енергија. А, целта е постигнување на истата реакција што ги поттикнува Сонцето и другите ѕвезди - да светат.

Сето ова често се нарекува „свет грал“ за решавањето на климатската криза бидејќи фузијата има потенцијал да обезбеди неограничено количество енергија, без јаглеродното загадување што ја загрева планетата Земја. Но, нуклеарната фузија е исклучително предизвикувачка за науката.

Директорот на Институтот, Си-Ву Јун, истакна дека високата температура и плазмата со висока густина, во којашто реакцијата може да трае подолго време, се од витално значење.

Научниците истакнаа дека успеале да одржат таква температура користејќи волфрам наместо јаглерод. Следната цел, за до 2026 година, е да се одржат 100 милиони степени до 300 секунди. Она што го прават научниците во Јужна Кореја ќе придонесе за развој на Меѓународниот термонуклеарен реактор во Франција - ИТЕР.

Во САД во 2022 година, беше постигнато производство на повеќе енергија за време на нуклеарната фузија отколку што е потребно за самиот експеримент. Следниот рекорд во производството на енергија од фузија беше поставен во Оксфорд, каде што, во експеримент, за пет секунди биле произведени 69 мегаџули енергија, што е доволно за снабдување 12.000 домови.

Сепак, човештвото сè уште е далеку од комерцијализација на нуклеарната фузија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...