План за контактирање со најблиската егзопланета

Научниците се спремаат да испратат сигнал до Proxima b – наблиската егзопланета слична на Земјата во нашиот Сончев систем.

Тимот подготвува план да направи или купи моќен предавател чиј сигнал би допрел до длабочините на Вселената и размислува која да биде пораката што ќе се прати.

Даглас Вакоч, претседателот на METI (организација за испраќање пораки на вонземска интелигенција), вели дека нивнот план е сличен како на старата мисија на NASA наречена „Проект Киклоп“, која во 1970-тите била откажана поради недостаток на финансиски средства.

“Проектот Киклоп“ се состоел од создавање на мрежа од радио телескопи на Земјата кои заеднички би испратиле сигнал до 1000 светлосни години далечина, а амбициите на METI се слични. Тие планираат да организираат серија работилници и crowdfunding проекти со цел да се соберат околу 1 милион долари годишно за функционирање на предавателот.

До 2018, тимот сака веќе да има испратено радио сигнали преку ласер кон Proxima b, која орбитира околу Proxima Centauri – најблиската ѕвезда до нашиот Сончев систем, на околу 4.25 светлосни години далечина.

Дел од работата на METI ќе биде да се склопи пораката, и да се земе в предвид можноста дека и други форми на живот имаат развиено исти или слични математички закони и научни хипотези како нашите.

Но, не сите се согласуваат дека емитување на нашето постоење е добра идеја – Стивен Хокинг, на пример, има изјавено дека тоа е ризично и дека обидот за комуникација со цивилизација која најверојатно е далеку понапредна од нашата може да има лоши последици за нас – бидејќи некоја развиена животна форма за нас може да го има истото мислење какво што ние го имаме за бактериите.

И покрај ова, експертите од METI се убедени дека придобивките од посегнувањето во вселената и учењето каде е нашето место во Универзумот, ги надминуваат ризиците.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска...
Верски календар
апостол Аристовул и св. маченик Савин. Апостолот Аристовул бил брат на апостол Варнава. Потекнувал од островот Кипар. Бил сопатник на апостол Павле, а подоцна епископ на...
На денешен ден
1461.- Во најкрвавата битка во Војната меѓу двете...
1772.- Умре шведскиот филозоф Емануел...
1792.- Умре шведскиот крал Густав Трети, 13 дена...
1809.- Шведскиот крал Густав Четврти мораше да...