Кинеската вселенска станица наскоро ќе се сруши на Земјата

Кинеската вселенска станица Tiangogn-1 се очекува да се сруши на земјата подоцна годинава.
Лансирана во 2011, таа тежи 9.4 тона и за време на нејзиниот престој во вселената била домаќин на 3 мисии, вклучувајќи ја и онаа на првите кинески женски астронаути – Лиу Јанг и Ванг Јапинг.

Никогаш не ни било планирано да функционира повеќе од 2 години, но таа продолжила да работи до 2016, кога бил исклучен сервисот за испраќање на податоци. Неколку месеци подоцна, беше објавено дека Кина ја изгубила контролата врз станицата, предвидувајќи дека нејзиниот удар со Земјата во втората половина на 2017 ќе биде безопасен.

Кинеската вселенска агенција вели дека поголем дел од станицата ќе согори во атмосферата, а остатокот најверојатно ќе слета во некој од оеканите.

Меѓутоа, Џонатан Мекдауел, астрофизичар од Харвард, вели дека ќе биде невозможно да се предвиди каде ќе падне станицата, дури и еден ден пред да почне да навлегува во земјината атмосфера – туку тоа би се знаело 6-7 часа пред падот.

За среќа, Tiangong-1 не е комплетно невидлива за нас, бидејќи нејзината траекторија се следи и сè ќе биде благовремено изорганизирано пред да почне да паѓа. Доколку сте љубопитни, можете и самите да проверите каде таа се наоѓа во секој момент, на сајтот N2YO.

Наследникот Tiangong-2 веќе е лансиран минатата година, и од скоро е укотвена со првото кинеско товарно вселенско летало.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Млада дама го прашува еден тукушто запознан господин:
- А вие како постанавте толку богат?
- Ах долга е тоа приказна! Почнав со еден шаблон јајца, купен од фарма, го продадов и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1805.- Во Џенова е роден Џузепе Мацини,...
1907.- Во Рим е роден Алберто Моравија,...
1941.- Во раните утрински часови, Хитлерова...
1976.- Во Долниот дом на канадскиот Парламент е...