Биолози проценија колку би опстанал животот на Марс

Марс и не е баш пријателска околина за живеење. Просечната температура на неговата површина е -63°C, а може да достигне и до -143°C за време на зимата во поларните региони.

Атмосферскиот притисок е околу половина од еден процент од оној на Земјата, а неговата површина е изложена на голема радијација.

Досега, никој не бил сигурен дали микроорганизмите би можеле да преживеат во оваа екстремна околина. Сепак, благодарение на студија од тим истражувачи од LMSU имаме некаква претстава колку тие можат да издржат.

Истражувачкиот тим за потребите на студијата претпоставил дека температурите и притисокот нема да се олеснителни фактори, туку дека тоа ќе биде радијацијата. Со такви претпоставки, биле извршени тестови каде микробските заедници биле озрачени во симулиран марсовски реголит. Реголитот се состоел од седиментни карпи кои содржеле лед и кои биле подложени на ниски температури и ниски притисоци.

Резултатите покажале дека овие заедници имале голема отпорност кон температурните промени, како и кон  притисокот во симулираното марсовско опкружување и  преживувале многу повеќе отколку што порано се сметало.

Според добиените податоци, може да се претпостави дека хипотетичкиот марсовски екосистем би можел да е конзервиран во анабиотска состојба на површинскиот слој на реголитите (заштитен од УВ зраците) најмалку 1.2 милиони години, на длабочина од 2 метри не помалку од 3.3 милиони години, а на длабочина од 5 метри најмалку 20 милиони години.

Овие информации ќе бидат од исклучително значење за идните мисии кон Марс и други локации во Сончевиот систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...