AI открила 7000 нови кратери на Месечината

Претходно недетектирани кратери на Месечината биле откриени од вештачка интелигенција (AI).

Истражувачки тим воден од Ари Силбурт и Мохамед Али-Диб од универзитетот во Торонто, користеле AI алгоритам за анализирање на 90 000 слики од Месечината во потрага по кратери пошироки од 5km.

Тоа резултирало со откривање на скоро 7000 кратери, што ја дуплира двојката на познати кратери со оваа големина на Месечината, а истражувачите се надеваат дека со подобрување на техникава би можеле да се пронајдат стотици илјадници помалечки кратери на Месечината и на другите небески тела.

Како што е објаснето во студијата, броењето на кратерите е од големо значење за осознавањето на динамичката историја на Сончевиот Систем, нешто што досега било правено преку визуелна инспекција на сликите со што се ограничувала ефикасноста и точноста на добиените информации.

Новосоздадената нервна мрежа наречена CNN (convolutional neural network) е понапреден алгоритам кој во споредба со другите не треба да се „тренира“ со постоечки слики, туку самиот учи да студира региони кои претходно никогаш ги немал видено.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...