Лунарен метеор сугерира дека има мраз под површината на Месечината

Во студија на 13 лунарни метеори пронајдени во северозападна Африка, Др. Масахиро Кајама од универзитетот Тохоку во Јапонија кај еден од нив детектирал моганит – форма на силиконски диоксид кој единствено се формира во присуство на алкална вода (во пукнатините на карпите) и кој бил откриен во 1976-та.

Моганитот го има во 77% од метеорот наречен NWA 2727, што значи дека таму каде што тој бил формиран имало значителна количина на вода.

Кајама и ко-авторите на студијата објаснуваат дека водата била „испорачана“ на Месечината преку астероиди и комети богати со неа пред околу 3 милијарди години, кога на нејзината површина постоела во течна форма. Течноста евентуално навлегла под површината и се изладила, останувајќи заробена во лунарните карпи. Подоцна, кога некој астероид или комета удирал во површината на Месечината, карпите полни со меганит се исфрлале во Вселената, а некои од нив слетале на Земјата во вид на метеорити.

Кајама проценува дека повеќе од 0.6% од материјалот под површината на Месечината е воден мраз, за кој тој се надева дека е доволна количина за да се откопа без потреба да се дупчи во потрага по вода подлабоко во Месечевата кора – доколку некогаш дојде до потреба за тоа, на пример кога би се создала човечка колонија на Месечината.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се качува Трпе на воз,влегува
во купето и гледа пет црнци:
-Овде нешто изгорело???
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1453.- Во битката кај Кастиона Французите ги...
1762.- Убиен е рускиот цар од германско потекло...
1790.- Во Единбург умре Адам Смит, најпознат...
1821.- Шпанија се откажа од Флорида во корист на...