Како и кога ќе умре Сонцето?

Научниците направиле нови предвидувања како ќе изгледа крајот на нашиот Сончев Систем, како и на кој начин и кога тоа ќе се случи, а луѓето нема да бидат присутни на тој финален акт.

Интернационален тим астрономи заклучиле дека “соларниот леш“ најверојатно ќе биде планетарна небула (огромен меур од гас и вселенска прашина).

Сонцето е старо околу 4.6 милијарди години, а се предвидува дека неговиот животен век ќе заврши по околу 10 милијарди години.

Во меѓувреме, по 5 милијарди години, ќе се претвори во ѕвезда од типот црвен џин. Јадрото ќе му се намали, но надворешните слоеви ќе му се прошират до орбитата на Марс, притоа уништувајќи ја нашата планета (ако воопшто и постои до тогаш).

Човештвото, пак, скоро со сигурност нема да биде сведок на тоа бидејќи се смета дека на Земјата тоа ќе опстои уште најмногу 1 милијарда години – причината за тоа е што Сонцето го зголемува сјајот за околу 10% секои милијарда години, што како резултат ќе го уништи животот на Земјата. Океаните ќе испарат, а површината ќе биде премногу врела за да се формира вода или некоја форма на живот.

Следната фаза ќе биде намалувањето на Сонцето и тоа ќе премине од црвен џин во фазата наречена бело џуџе, по која ќе заврши како планетарна небула.

Планетарните небули се релативно вообичаени низ Универзумот, а во таквите познати спаѓаат Небулата Хеликс (Helix), Небулата мачкино око (Cat’s Eye), Небулата Прстен (Ring), и Небулата Меур (Bubble).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се качува Трпе на воз,влегува
во купето и гледа пет црнци:
-Овде нешто изгорело???
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1453.- Во битката кај Кастиона Французите ги...
1762.- Убиен е рускиот цар од германско потекло...
1790.- Во Единбург умре Адам Смит, најпознат...
1821.- Шпанија се откажа од Флорида во корист на...