Откриен одамна изгубениот близнак на Сонцето

Се смета дека некаде во Вселената се наоѓа близнакот на Сонцето,создаден од истиот ѕвезден материја, а астрономите сега мислат дека го пронашле.

На 184 светлосни години од нас се наоѓа ѕвездата HD 186302, која скоро со сигурност е одамна изгубениот близнак на Сонцето.Повеќето ѕвезди се родени во групи од илјадници во нешто што е познато како „ѕвезден расадник“ – огромен облак од гас и вселенска прашина од кој се формираат ѕвезди. Животот на нашето Сонце започнал токму на овој начин пред 4.57 милијарди години.

Се проценува дека до 85% од ѕвездите се бинарни парови, од кои 50% се слични на Сонцето, а сега тим истражувачи од институтот за астрофизика во Португалија откриле дека HD 186302 е „специјален“ ѕвезден двојник кој е неверојатно сличен со него.

Оваа е ѕвезда е малку поголема од Сонцето и има скоро идентична површинска температура и сјајност, стара е колку него, а имаат и сличен хемиски состав.

Бидејќи немаме премногу информации во врска со минатото на Сонцето, студирајќи го овие ѕвезди може да ни помогне да дознаеме каде точно во нашата галксија и под кои услови тоа било формирано.

Доколку имаме среќа и се испостави дека двојникот на нашето Сонце има планета (за што астрономите сега бараат било какви знаци) и дека таа е карпеста тогаш на неа најверојатно би бил возможен живот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...