Откриена планета која испарува со рекордна брзина

Постојат определени видови на егзопланети кои се исклучително ретки, а ги нарекуваме „врели Нептуни“. Само неколку такви се откриени помеѓу 3869 потврдени егзопланети.Сега, астрономите откриле планета која испарува и која може да биде „изгубената алка“ помеѓу врелите Нептуни и обичните егзопланети. Наречена Gliese 3470b, оваа планета ја губи атмосферата со брзина која никогаш досега не е забележана.

Астрономите сметаат дека причината што гледаме малку планети од овој вид е дека тие всушност се намалуваат во мини-Нептуни – еден од највообичаените видови на егзопланети откриени со мисијата Kepler.Врел Нептун е вид на голема планета со големина и маса на Нептун или Уран, но која е многу поблиску од нив до матичната ѕвезда, на растојание помало отколку она помеѓу Земјата и Сонцето. Поради тоа, ваквите планети се потопли, со атмосферска температура од околу 927°C.

Gliese 3470 b не е единствената планета која испарува која ја имаме откриено, бидејќи таква е и Gliese 436 b.

Интернационалниот тим астрономи откриле дека таа ја губи атмосферата 100 пати побрзо од GJ 436b, а околу неа има водороден облак кој испарува во Вселената. За неколку милијарди години, половина од планетата може да исчезне.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...