Под ледената покривка на Гренланд има уште еден масивен кратер

Гренланд е покриен со една од најголемите ледени покривки на планетата, а под тој замрзнат екстериер научниците сметаат дека се наоѓа уште еден (втор по ред) огромен кратер предизвикан од удар на метеор, закопан 2 километри под ледот во северозападниот дел од островот.Откритието било овозможено преку комбинација од сателитски слики и радарски податоци, кои на истражувачите им овозможиле да „гледаат“ длабоко под мразот.

Тие забележале кружна вдлабнатина на само 183 километри од првиот кратер, широка повеќе од 36 километри, која имала слични карактеристики на „комшискиот“ кратер.

Било заклучено дека се работи за „отпечаток“ од удар од метеорит, 22 по ред најголем кратер било кога пронајден на Земјата.

Со анализа на примероците од ледот во негова близина, било заклучено дека ударот се случил пред повеќе од 79 000 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...