Австралија со план да собира вода на Месечината

Австралиската вселенска агенција планира програма со која би собирала вода и останати ресурси на Месечината.Лунарна вода е вода која постои на Месечината - течната вода не може да опстои на нејзината површина, а водената пареа се распаѓа на сончева светлина и водородот од неа се губи во Вселената. Уште од 1960-тите, научниците заклучиле дека водениот мраз може да преживее во студените кратери на половите на Месечината кои се перманентно во сенка, а водени молекули се детектирани во тенкиот слој гасови над нејзината површина.

Доколку оваа вода може да се собира во Вселената наместо да треба да се пренесува од Земјата, Месечината би можела да стане еден вид на „космичка станица за напојување“ за мисии кон Марс и подалеку.Австралиската вселенска агенција е стара помалку од една година, но тие сметаат дека би можеле бргу да развијат нова технологија која најбрзо би почнала да се употребува на Месечината. Земјата веќе има значително индустриско искуство во собирање ресурси од далечни локации, и во развивање на автоматизирана и минијатуризирана технологија за таа намена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...