Кинески ровер ги собра првите примероци од под кората на Месечината

Yutu 2, кинескиот ровер кој слета на темната страна на Месечината на почетокот на оваа година само што успеа да ги собере првите примероци од под кората на Месечината.За овие примероци се смета дека се откопани од удар на метеорит кој бил толку силен што поминал низ месечевата кора, а понатамошни истражувања на овие подземни карпи треба да откријат како Месечината се формирала.

Во нејзините најрани денови, таа најверојатно била покриена со широк океан од магма, во кој што период, според научниците, тешките метали како железото и магнезиумот (кои и двата преовладувале во новите примероци) потонале под површината на Месечината, додека полесните соединенија испливале над неа, евентуално формирајќи ја кората.

Ваквите истражувања на научниците би им овозможиле нови знаења во поглед на тоа како вселенските објекти се формираат, особено кога нивната обвивка нема никаква интеракција со вода, како што е случајот со Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...