По 50 години пронајден лунарниот модул од Аполо 10

Интернационална група истражувачи водени од британскиот астроном Ник Хоувс го пронашле лунарниот модул користен во мисијата Аполо 10. Леталото било испратено во соларна орбита откако мисијата била завршена пред 50 години и од тогаш орбитира околу Сонцето.Приказната започнува нешто во мај 1969. Аполо 10 астронаутите Томас Стафорд, Џон Јанг и Јуџин Сирнан ги вршеле клучните маневри околу Месечината, како дел од подготовките за евентуално слетување на неа од Аполо 11 астронаутите во јули 1969.

Стенфорд и Сирнан го одвеле лунарниот модул (LM) со прекар Снупи на само 15.6 километри оддалеченост од површината на Месечината, каде летал неколку часа пред да се врати во командниот модул наречен Чарли Браун. Снупи потоа бил испратен подалеку од гравитациското влијание на нашата планета во орбита која ќе му овозможи вечно да орбитира околу Сонцето.Проектот да се пронајде Снупи започнал во 2011-та, кога било проценето дека шансите за тоа се 235 милиони према еден. Сега, од Mt. Lemmon Sky Center опсерваторијата во Аризона бил забележан потенцијален објект, за кој Хоувс и неговите колеги сметаат дека е Снупи со 98% сигурност, а тоа го заклучиле преку 102 опсервации, пресметани орбитални податоци и радарски опсервации.

Објектот е премногу блед за да биде видлив со телескопи, па така не е 100% потврдено дека се работи за Снупи, а за жал, тој нема да помине блиску до нашата планета сè до 2037.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Патролира цајкан навечер по парк, кога гледе мрда некоја грмушка.
- Кој има таму викнал, и излегува гол дечко. Што правиш таму?
- Еве е..м
- Опаа, на јавно место, ај казна 1000...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...