Сателити со нов погон на плазма

Сателитите во иднината би можеле да патуваат подалеку во Вселената благодарение на нов погон на плазма.


Овој погон е креиран од инженерите од Plasma Physics Laboratory во Принстон и би можел да отвори сосема ново поле на научно истражување бидејќи на минијатурните CubeSat сателити би можел да им овозможи да се движат во многу поразлични орбити.

Погонот на плазма исто така е многу поефикасен од сегашните системи и може да постигне многу повеќе со малата количина на плазма гориво кое може да се смести во сателитите.

Со конвенционалните потиснувачи напојувани со конвенционален гас или ракетно гориво,

CubeSat сателитите не можат ефикасно да ја менуваат височината откога се лансирани. Со потиснувачи напојувани од плазма, тоа би се променило – со нивна помош, сателитите би можеле да се спуштат во пониска орбита, од каде би ги набљудувале бурите и останатите временски состојби на Земјата, а кога ќе завршат со тоа, повторно би се искачиле во повисока орбита.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...