NASA ќе испраќа сонда кон месечината на Јупитер во потрага по знаци на живот

NASA објави дека ги комплетира финалните дизајни и евентуално конструкцијата и тестирањето на вселенско летало кое треба да ја посети Европа, ледената месечина на Јупитер, во потрага по знаци на живот, најрано во 2023-та.Мисијата е наречена Europa Clipper и вклучува испраќање на сондата за да открие дали солениот под површински океан на Европа има услови за во него да содржи некаква форма на живот.

Месечината Eвропа прв пат била откриена во 1610 од Галилео Галилеј, а нејзината маса изнесува само 65% од масата на нашата Месечина. Претходни докази сугерираат дека Европа има цел океан од течна вода под дебелиот слој воден лед, а научниците сметаат дека овие под површински океани ги исполнуваат критериумите за постоење на форми на живот базирани на јаглерод.Леталото Clipper ќе има неколку камери, спектрометри и радар, и ќе истражува колку е дебела ледената школка на Европа за време на 45-те прелетувања. Според NASA, најблиското прелетување ќе биде на височина од само 25 километри.

Овој април, NASA успешно ја тестирале антената која ќе биде вградена во Clipper и која ќе биде одговорна за испраќање на слики во висока резолуција, и на научни податоци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...