Три супермасивни црни дупки се на пат да се судрат

Тим научници од NASA откриле 3 супермасивни црни дупки во процес на спојување (систем наречен SDSS J084905.51+111447.2) , на оддалеченост од милијарда светлосни години од Земјата.Двојни и тројни црни дупки се исклучително ретки, но таквите системи се природни последици од спојување на галаксии, за што научниците сметаат дека е начинот на кој галаксиите растат и еволуираат.

Тимот од универзитетот Џорџ Мејсон ова откритие го постигнал со користење на телескопот на опсерваторијата Чандра, инфрацрвениот вселенски телескоп на NASA и LBT во Аризона.

Оваа исклучително ретка глетка била тешка за забележување благодарејќи ја големата количина на гас и вселенска прашина околу црните дупки, но со комбинирање на податоците од оптичкиот спектар добиени од сите телескопи, научниците успеале да ја забележат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...