Имитација на лунарна и марсовска почва успешно подржува земјоделски култури

Доколку сакаме да напраивме постојани бази на Месечината и Марс, тие ќе мора да бидат самоодржливи и во нив да се продуцира вода и храна.Сега, холандски истражувачи успеале да израснат земјоделски култури во имитации на лунарна и марсовска почва развиени од NASA и откриле дека е возможно да се расте храна за идните астронаути директно во почвата на другите светови и дека земјоделските култури можат да продуцираат семиња кои потоа можат повторно да се садат.

Симулираните почви биле измешани со органска материја за да на културите им се овозможат хранливи состојки, додека стандардна земјина почва била користена како контролен примерок. Тимот научници се обидел да одгледува неколку различни култури како домати, ротквици, ‘рж, киноа, спанаќ, лукчиња, грашок, праз и слично, а резултатите не биле успешни само за спанаќот бидејќи тој не израснал доволно за да може да се јаде.Се покажало дека марсовската почва имала слична продуктивност како земјината, додека продуктивноста била помала кај лунарната почва.

Експериментот дава ран поглед на она што нè очекува во иднината, како и информации корисни за вселенските агенции кои се сериозни за креирање на живеалишта на други планети.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отворил Мујо аптека. Го замолил едпаш Хасо да го замепи. Кога се вратил го прашал дали доагал некој.
"Дојде Суљо, го болеше глава."
"И што му даде?"
"Аспприн."
"Добро, дојде...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети...
1517.- Војската на турскиот султан Селим Први во...
1561.- Роден е Франсис Бекон, англиски филозоф,...
1666.- Умре индискиот цар Шах Џехан од...