Астронаутите на NASA ќе останат на Месечината 2 недели

Двајца научници од NASA за време на годинешниот состанок на Lunar Exploration Analysis Group (групата за анализа на истражувањето на Месечината) изјавија дека од NASA планираат следните 2 астронаути кои ќе бидат на површината на Месечината таму да останат 6.5 дена два пати подолго од било кои астронаути досега.За тоа време тие ќе можат да извршат најмногу 4 прошетки по нејзината површина, при што ќе собираат примероци од мраз и ќе извршуваат разни други научни опсервации.

Исто така се планира и испраќање на нов ровер пред мисијата со екипаж, дизајниран за астронаутите да можат да го контролираат далечински.По таа мисија, се планира испраќање на тим од 4 астронаути на Месечината кои таму ќе останат 2 недели, а тоа би требало да се случи пред 2030-та.

Инаку, конгресот на САД сè уште не го одобрил финансирањето на NASA за мисијата во 2024-та, што го доведува во прашање планираниот распоред за онаа во 2030-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува калуѓерка кај игуменката и и вика:
- "Замисли мајко, одев низ шумата и наиде еден гад и ме силуваше. Што да правам?
- "Не грижи се ќерко, само оди и изеди три лимуна"
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Меѓународен ден на студентската...
1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор,...
1587.- Роден е холандскиот писател Јост ван ден...
1755.- Роден е францускиот крал Луј XVIII, кој...