Индиската вселенска агенција сака да ја истражува Венера

Иако Индија досега има лансирано само 3 вселенски летала, нејзината вселенска агенција веќе планира нова дестинација – Венера.Научниците и инженерите од индиската организација за вселенски истражувања (ISRO) до владата на Индија ги испратиле нивните планови за летало кон Венера, за кои се надеваат дека ќе бидат одобрени за да можат да ја започнат мисијата. Вселенското летало би можело да биде лансирано за само неколку години и би пренесувало повеќе инструменти.

Леталото би ја студирало атмосферата и јоносферата на Венера, како и начините на кои Венера има интеракција со нејзината околина. ISRO идентификувале 16 инструменти од индиски научници кои би сакале да ги инсталираат на леталото и кои би се фокусирале на набљудувањето на облаците, идентификување на молњи, студирање и мерење на честичките плазма кои поминуваат покрај Венера на нивниот пат кон Сонцето и др.

Неколку инструменти би потекнувале од интернационални партнерства, а доколку мисијата биде одобрена од владата, вселенското летало би можело да биде лансирано во јуни 2023-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Од што умре Вашата прва жена? - судијата го прашува осомничениот.
-Јадеше отровни печурки.
-А како почина вторта?
-И таа јадеше отровни печурки.
-Немојте да ми кажете дека и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1443.- Роден е италијанскиот свештеник Џулијано...
1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој...
1771.- Во Падова умре Џовани Батиста Моргањи,...
1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт,...