Илјадници луѓе во Азија го гледаа „огнениот прстен“

Во неколку азиски земји, луѓето се собираа заради групно следење на Сончевото затемнување, познато и како „огнен прстен“. Оваа природна појава можеше да се набљудува од Шри Ланка, Индонезија, Индија, Саудиска Арабија и другите околни земји.

Прстенестото помрачување на Сонцето се случува кога Месечината го покрива центарот на Сончевиот диск, создавајќи огнен прстен на небото.

Сончевото затемнување обично се случува еднаш или двапати годишно, кога Земјата е целосно или делумно во сенка на Месечината. Претходното затемнување на Сонцето се случи на 2 јули и можеше да се види само во Јужна Америка.

Следното целосно Сончево затемнување ќе се случи на 14 декември 2020 година и ќе биде видливо во јужен Чиле и Аргентина, како и над југозападна Африка и Антарктикот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...