NASA тестира подморница на Антарктикот

Истражувањето на ледените океани на далечните месечини може да ни помогне во потрагата по вонземскиот живот, но пред NASA да испрати ровер-подморница во студените води на Европа или Енцелад, истата ја тестираат на Антарктикот.BRUIE (Buoyant Rover for Under-Ice Exploration) моментално е на пат кон австралиската истражувачка станица Кејси на Антарктикот, каде ќе врши разни тестови на инструментите и ќе се тестира неговата способност да истрае во ледените услови во неколку месечни периоди.

Инженерите го имаат дизајнирано BRUIE да го истражува регионот каде течната вода се граничи со мразот, области во кои шансите за постоење на некои форми на живот се најголеми.

Повеќето подморници од овој вид имаат потешкотии во истражување на таквите области каде океанските струи можат да предизвикаат тие да се удрат и оштетат, но BRUIE „лебди“ во водата и останува закотвен спроти мразот, па така струите не влијаат премногу на него.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...