DARPA прави роботски механизам за поправање вселенски летала

DARPA гради нов робот наменет за поправање на вселенски летала додека се во Вселената.

Ова ново летало изгледа слично на комерцијален сателит, но има две роботски раце на кои можат да се вградат разни алатки кои овозможуваат мноштво функции, во зависност од она што треба да се поправа.

Доколку сè оди според планот, ваквите летала ќе бидат постојано во орбитата и ќе бидат „повикувани“ во акција. Кога тоа ќе се случи, тие ќе долетаат до леталото на клиентот, автономно ќе се прицврстат на него со помош на машинска визија со систем за вештачка интелигенција и ќе ги извршат посакуваните поправки или испорачаат некаков товар.

Рацете на роботот се долги скоро 2 метри, а наместо дланка со 5 прсти имаат серија алатки кои можат да се менуваат по потреба.

Тој ќе може да се користи и за транспортирање на нефункционалните сателити надвор од орбитата.

Роботот се контролира со комбинација од автономна технологија и програмирани инструкции.

Тестирањето се планира за подоцна следната година или во почетокот на 2022, за потоа, доколку сè е во ред, да биде лансиран во орбитата во 2023.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...