Астероид со дијаметар од 3 метри помина покрај Земјата

Изминатиов викенд, астероид во дијаметар од три метри мина покрај Земјата, на оддалеченост од помалку од 3.000 километри. Астрономите го забележаа астероидот шест часа откако тој поминал крај нашата планета.Опсерваторија Сормано во областа Комо, северна Италија, извести за откривањето на астероидот „2020 Ку-ге“. Тој е од групата Аполо, што на науката и е позната уште во 1930-тите. Астероидот минал близу Земјата во неделата, 16 август, на само 2.900 километри оддалеченост.

Она што, според многумина, е загрижувачко, е фактот што телото долго време остана незабележано.

Оваа релативно блиска средба со туѓо вселенско тело е рекорд во однос на близината, а без опасности. Никогаш порано астероид не минал толку блиску до Земјата без судир, односно без да биде привлечен од Земјината тежа.

Според проценките, астероидот бил широк околу три метри и се движел со брзина од околу 12,4 километри во секунда или 44.640 километри на час.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...